הכנה לשירות

בית הספר בית ירח מתגאה במספרם הגבוה של תלמידיו היוצאים לשירות צבאי משמעותי. בית ספר בית ירח מתגאה לא פחות במספרם הגבוה של תלמידיו היוצאים לשנת שירות נוספת לפני הצבא או ללימוד במכינות קד"צ. יש סבירות גם כי יש קשר בין שני הנתונים הללו. לפיכך בית הספר מעודד לשירות משמעותי בתכניתו החברתית הכוללת לתפיסתנו הן עידוד ליציאה לשנת שירות או מכינה והן עידוד לשירות צבאי משמעותי.

 

יריד שנת שירות ומכינות

מדי שנה בשנה ביריד שנות השירות מגיעים אל בית הספר עשרות מכינות, מקומות התנדבות וקומונות של התק"צ ושל גופים משלחים אחרים.

כל תלמידי י"ב נחשפים אל המגוון הרחב ואפשרויות הפעולה השונות הקיימות בשנת השירות. מגוון רחב זה, מאפשר לכל אחד למצוא את מסלול שנת השירות המתאים לו באופן אישי. כמו-כן אנחנו עובדים יחד עם מרכז עידן של המועצה האזורית, עם לשכת הגיוס בטבריה ועם מחלקת הביטחון של התק"צ.

פאנל בוגרים

כחלק מן ההכנה לשירות משמעותי אנחנו עושים מאמץ לחשוף את תלמידינו למגוון דילמות שמלוות את המתגייסים הטריים לצה"ל. על-מנת לעשות זאת אנחנו מזמינים את בוגרינו המשרתים בצה"ל לאירוע מיוחד ובמסגרתו כל תלמידי י"ב עוברים בסבב בין ארבעה פאנלים שונים:

  • פאנל תפקידים: פאנל זה מתקיים בנפרד לבנים ולבנות ובו מציגים מגוון של חיילים את תפקידם הצבאי.
  • פאנל קשיים והתמודדויות: בפאנל זה מציגים החיילים בעיות שונות בהם נתקלו בשירות הצבאי כגון: בעיות רפואיות, הצבה בתפקיד לא מתאים, התנגשות עם מפקדים, אי מילוי השאיפות, ועוד...
  • פאנל דילמות מוסריות: בפאנל זה מציגים החיילים סיפורי מקרה בהם נחשפו לדילמה מוסרית ערכית, כגון: חיכוך עם אוכלוסיה אזרחית והתנהלות עימה, ציות למפקדים, נאמנות לחברים לצוות, ועוד...
  • פאנל פיקוד וקצונה: בפאנל זה משתתפים חיילים המשרתים כמפקדים וכקצינים ומשתפים בחוויות ותובנות שלהם בעניין זה. זאת במטרה לעודד את התלמידים להמשיך לתפקידי פיקוד וקצונה.

יום בעקבות לוחמים

במסגרת ההכנה לשירות משמעותי, שכבה יב' יוצאת לרמת הגולן למסע "בעקבות לוחמים". מדי שנה משתתפים אלפי תלמידים מכיתות יב' ברחבי הארץ בפרויקט זה שמטרתו לחזק את הזיקה של בני הנוער למורשת, להיסטוריה ולאהבת הארץ, ולייצר תחושת הזדהות עם הערכים עליהם מושתת צה"ל והחברה הישראלית.

יום זה מורכב משלושה חלקים:

מיצג חילות: בשטח אחמדיה שליד קצרין מוקמת תערוכה אשר חושפת את התלמידים לחילות צה"ל השונים. התערוכה  מציגה יחידות לוחמות, תומכי לחימה ותפקידים עורפיים ומנהלה, וכך נותנת מענה לכלל התלמידות והתלמידים, וחושפת אותם למגוון תפקידים ומסלולי שרות בצה"ל.

אתרי מורשת: ביקור בשניים-שלושה אתרי מורשת וקרבות מתוך המגוון הרחב הקיים ברמת הגולן ומפגש עם לוחמים באותם קרבות מפוארים המספרים לתלמידים את סיפורם. בין היתר פוגשים התלמידים באנדרטת עז77 אל מול עמק הבכא  את אביגדור קהלני.

עצרת מסכמת: סיכום היום בהתכנסות מרשימה של כל התלמידים המשתתפים ביום זה, הכולל נאומים של בעלי תפקידים בצה"ל, מפגן אש מרשים בהשתתפות חילות שונים (שריון, תותחנים ורגלים), וכן בסופו הופעה של להקה צבאית.

התלמידים חווים חוויה מיוחדת ומרגשת ולומדים שיעור אחד או שניים על ערכים, על כבוד, על מורשת ועל ציונות.